Sawyer Mini

Vee filtreerimine

Kõik me oleme tundnud vähemal või rohkemal määral janu. See on täiesti normaalne tunne, mille kaudu annab keha märku, et organismi veevarud on vähenenud piirini, kus neid on vaja hakata täiendama. Aga mida teha, kui puhast vett pole käepärast? Ühe võimalusena aitab filter.

On teada, et inimese keha koosneb umbes 65% ulatuses veest, millel on organismi funktsioneerimises täita ülitähtis roll. Juba üheprotsendine vedelikukaotus väljendub keskendumisvõime languses ja keha sooritusvõime vähenemises, millele järgnevad süvenev väsimus ja peavalu.

Tavaelus on vedelikutarbimine enamasti automaatne ja me ei pööra sellele erilist tähelepanu – janu tekkides kustutame selle justkui möödaminnes kas poeletilt haaratud karastusjoogi või muu sarnasega.

Olukord muutub siis, kui oleme sattunud eemale tsivilisatsiooni pakutavatest hüvedest. Hea, kui see on planeeritud ja meil on olnud piisavalt oidu kaasa võtta vajalik kogus vett selleks ajavahemikuks, arvestades ka füüsilist koormust ja ilmastikutingimusi.

Mis juhtub aga siis, kui oleme sattunud olukorda, kus vett ei ole ja selle hankimiseks puuduvad tavalised lahendused? See sõltub juba suuresti keskkonnast, kus viibime, teadmistest, kogemustest ja varustusest. Arvestama peab ka sellega, et inimasustusest kaugel olles ei piisa tavaliselt ainult vee leidmisest – hangitud vesi vajab ka puhastamist.

Vee filtreerimine Enne ja pärast

Enne ja pärast

Puhastamine on vajalik kahjulike mikroorganismide eemaldamiseks joogiveest ja see toimub tavaliselt vett keetes, filtreerides, keemiliselt töödeldes või spetsiaalse portatiivse UV-lambiga.

Kuna igal meetodil on omad plussid ja miinused, siis on soovitatav neid kombineerida. Siiski on Eesti looduses leiduv vesi üsna puhas ja piisava kvaliteediga joogivee saab enamasti ka ainult ühte neist meetoditest kasutades. Probleeme võib tekitada vees hõljuv hägune orgaaniline materjal, mille ainsaks eemaldamisviisiks on filtreerimine. Tõhusa filtri saab valmistada looduses leiduvatest materjalidest, nagu kruus, turbamuld, põdrasammal, (kase)puusüsi jms. Samuti on olemas kaasaskantavad vee filtreerimise seadmed, mis on kaalult kerged, ei võta palju ruumi ja vabastavad meid veefiltri ehitamiseks vajaminevast ajakulust. Nendest tahangi täna rääkida.

Veefiltrid

Müügil olevate veefiltrite valik pole küll üüratult suur, aga ometigi leiab nende mehaanikas, kasutamisviisides, suuruses ja kaalus piisavalt palju erinevusi, et teha raskeks kiire otsustamine ühe või teise kasuks. Minu filtriotsinguid lihtsustasid kaks kriteeriumi: saadavus Eestis ja personaalne kasutatavus ehk ühe inimese vajadustele mõeldud süsteem.

Kasutamine

Frontier Pro veefilter

Frontier Pro

Kuigi ükski siin mainitud veefiltritootja ei paku alla 99% efektiivsust bakterite ja parasiitide eemaldamisel, on neil kõigil oma iseärasused, nagu näiteks filtri ehitus ja selle tihedus ning kasutamise võimalused. Frontier Pro ja Savyer Mini on tabelis välja toodud veefiltritest kõige multifunktsionaalsemad, nendega saab juua otse veekogust, neid saab keerata limonaadipudeli otsa ning paigaldada isegi CamelBaki või muu veekoti vooliku vahele. Sawyer Mini komplekt sisaldab ka 470 ml veekotti.

Water-to-Go töötab filterkannu põhimõttel – anum tuleb täita veega, seejärel filter koos kaanega peale keerata. Vee manustamine käib läbi kaanes oleva tila. Lifestraw on kasutamise mõttes kõige primitiivsem – temaga saab juua otse veekogust või suurema avaga anumast, kasutades filtrit joogikõrrena. Katadyn Mini on sisuliselt veepump, mis sisaldab filtrit läbiva vee jaoks. Kasutamiseks tuleb visata vooliku üks ots vette ja teises otsas oleva pumba abil täita mõni käepärane veenõu.

Filtrid

Water-to-Go veefilter

Water-to-Go

See, et Lifestraw’ ja Sawyeri filtrid ei ole vahetatavad, on minu jaoks ainult positiivne, eriti kui vaadata puhastatavaid koguseid ja toodete hindu. Tavaliselt maksabki vahetatav filter enam kui poole toote enda hinnast.

Aktiivsütt sisaldavad filtrid on samas suutelised vähendama vee kõrvalmaitset ja lõhna ning pakuvad mõningast kaitset ka kemikaalide eest, mida võib vees leiduda. Tootja väitel on Water-to-Go filter võimeline isegi viiruste neutraliseerimiseks.

Seega tundub, et puhtaima vee saab läbi Water-to-Go filtri. Paraku ei ole see muude näitajate tõttu – kasutamise ühekülgsus ja vahetatav kuluosa, samuti suurus ja kaal – minu esimene valik. Pealegi on risk sattuda viiruseid või ohtlikke kemikaale sisaldava vee peale Eestis üsna väike. Siiski on looduses leiduva vee tarbimisel vajalik tagada parasiitide ja koli- ning muude bakterite eemaldamine, millega saavad kõik tabelis olevad filtrid edukalt hakkama.

Suurus ja kaal

Katadyn Mini

Katadyn Mini

Kui veefiltril peaks olema koht alati kaasasoleva ellujäämisvarustuse seas, mängivad väga tähtsat rolli selle mõõtmed ja kaal, seega jääks antud juhul valikusse ainult Sawyeri ja Frontier’ tooted. Lifestraw on küll kerge, kuid tema puhul on probleemiks suurus.

Kui minu hobiks oleksid ainult ratta- või automatkad ja suurus poleks oluline, siis eelistaksin võib-olla Katadyni filtrit, sest seda on lihtne kasutada ning filtri eluiga on väga pikk. Samuti on Katadyniga mugav täita erinevaid anumaid.

Sawyer Mini

Minu kodutöö sobiva veefiltri otsinguil päädis Sawyer Mini soetamisega. Eelistatuks kujunes see eelkõige oma suuruse ja kaalu tõttu, samuti mitmekesiste kasutamisvõimaluste pärast. See mahub koos komplektis oleva kõrre ja veekotiga väga hästi pükste sääretaskusse, mis tähendab, et ta on minuga kogu aeg kaasas, isegi kui ma peaksin muu varustuse maha jätma.

Soovitused

  • Alati, kui on vähegi võimalik, puhasta joogivett mitmekordselt, st lisaks filtreerimisele keeda seda või lisa veepuhastustablett. See maandab veelgi võimaliku nakatumisega seotud riske.
  • Puhasta veefiltrit regulaarselt, vastasel juhul võivad seal vohama hakata bakterid või hallitusseened.
  • Miinuskraadidega hoia veefiltrit riiete all soojas, sest niiske filter jäätub ja muutub kasutuks.

Kaalult ja mõõtmetelt rahuldaks minu vajadused ka Frontier Pro, kuid paraku kaasneb sellega uute vahetusfiltrite soetamise püsikulu. Sawyer Minil on komplektis kaasas puhastussüstal, mille abil saab filtri pärast iga metsaskäiku puhta veega läbi pesta ja sissejäänud osakesed eemaldada.

Sawyer Mini

Sawyer Mini

Loomulikult panin oma Sawyeri kohe ka proovile ja filtreerisin endale Paadrema jõe suudmepoolsest osast pisut joogivett. Jõevesi oli üsna hägune ja kollakaspruuni värvusega. Erilist lõhna ma sellel ei täheldanud, kuid maitse oli pisut mudane. Pärast filtreerimist muutus vesi väga selgeks ja kaotas suurema osa oma värvist. Tulemuseks oli aimatava kollase tooniga väga maitsev vesi. Mudamaitse oli kadunud koos filtrisse püütud osakestega. Matkal ma muidugi ei soovita juua filtreerimata vett otse jõest, sest see võib tähendada plaanitust varasemat kojuminekut ja pikki poti peal veedetud tunde. Kui ei lähe veelgi hullemini …

Tegin ka läbilaskevõime testi. Selleks riputasin nööri otsa 2 l pudeli, mille otsa oli kinnitatud Sawyeri filter, ja mõõtsin vee filtreerimisele kuluvat aega. Pudeli põhja tegin ava, et vaakum vee väljavoolu ei takistaks. Esimene liiter tuli läbi 5 minutiga, teine seoses veesurve vähenemisega 7 minutiga. Seega saab Sawyer Miniga ilma filtreerimist kiirendamata, st pudelit pigistamata 12 minutiga 2 liitrit joogikõlblikku vett.

 

Frontier Pro Water-to-Go 75 cl LifeStraw Personal Katadyn Mini Sawyer Mini
Kaal* (g) 57 138 56 210 57
Puhastusvõime (ml/min) 500 500 500
Puhastatav kogus** (l) 189 200 1000 7000 378 000
Vahetatav filter Jah Jah Ei Jah Ei
Filtri tüüp Aktiivsüsi + õõneskiud Aktiivsüsi + alumiiniumoksiid Õõneskiud Keraamiline Õõneskiud
Filtri tihedus (μm) 0,2 0,2 0,1
Kasutamine Joogikõrs, pudeli või veekoti otsa keeratav, loomulik läbivool Joogianum Joogikõrs Pump Joogikõrs, pudeli või veekoti otsa keeratav, loomulik läbivool
Sobivaim kasutusala Jalgsi- ja muud matkad, ellujäämine Autosse või koju hädaolukordade jaoks Hädaolukordade jaoks Ratta- ja automatk Jalgsi- ja muud matkad, ellujäämine
Hinnaklass (€) 30–35 25–30 25–35 125 39–45
Vahetatava filtri hind 15 20 55

 

* Kaal kuiva filtriga

** Ühe filtri kohta

Lingid:

Frontier Prohttp://www.aquamira.com/product/aquamira-frontier-pro-filter-system/

Water-to-Gohttps://www.watertogo.eu/75cl-bottle/water-to-go-water-bottle-in-black-with-a-blue-sleeve-55.html

Lifestraw Personalhttp://lifestraw.com/products/lifestraw/

Katadyn Minihttps://www.katadyn.com/us/us/314-8017764-katadyn-mini_usa

Sawyer Minihttps://sawyer.com/products/sawyer-mini-filter/

Sawyer Mini

Sawyer Mini

Artikkel ilmus augustis 2016 “Kaitse Kodu!” ajakirjas.